Ant lietuvių stalo daugėja žuvies

368
zuvis
Žuvis – svarbi sveikos mitybos dalis.

Šiandien, minint tarptautinę Žvejų dieną, prekybos tinklas „Maxima“ paskaičiavo, kad pastaruosius kelerius metus lietuviai valgo daugiau žuvies. Kaip rodo tinklo pardavimų duomenys, nepaisant to, jog šalies gyventojai tradiciškai vartoja daugiau mėsos, paskutinius penkerius metus šviežios žuvies pardavimai nuosekliai auga. Be to, lyginant šių metų pardavimus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šiemet tinklo parduotuvėse pastebimai augo neapdorotos gyvos žuvies pardavimai.

„Stebėdami pardavimų duomenis matome, kad nors lietuviai vis dar valgo daugiau mėsos, pastaruoju metu jų racioną papildo vis daugiau žuvies produktų. Šiemet pastebimai išaugo gyvos žuvies paklausa, kurios pardavimai per 11 šių metų mėnesių jau praaugo praeitų metų rezultatus. Manome, kad tam įtakos turi ne tik įprotis maistą ruošti namuose, bet ir nuosekliai populiarėjanti sveikos mitybos ir gyvensenos tendencija, dėl kurios šalies pirkėjų krepšeliuose kasmet daugėja sveikesnių ekologiškų ar mažiau riebalų turinčių produktų“, – pastebi bendrovės „Maxima LT“ komercijos vadovas Paulius Dambrauskas.

Gyvų žuvų pardavimų augimui įtakos turi ir tai, kad pirkėjai ypač vertina maisto šviežumą ir natūralumą, stengiasi rinktis mažiau apdorotus produktus. Pasak, P. Dambrausko, natūralu, kad žuvies skyriuje pirkėjų akys krypsta į gyvų žuvų akvariumus, kuriuose galima išsirinkti šviežiausią įmanomą žuvį, o prireikus pasinaudoti parduotuvėje teikiamomis žuvies išpjaustymo paslaugomis.

„Remiantis subalansuotos mitybos rekomendacijomis, žuvį reikėtų valgyti vidutiniškai kelis kartus per savaitę. Joje gausu nesočiųjų riebiųjų rūgščių, taip pat baltymų, kuriuos iš žuvies, ypač baltos, žmogaus organizmas pasisavina lengviau nei iš daugelio kitų produktų, pavyzdžiui vištienos. Be to, balta žuvis mažiau apkrauna virškinimo sistemą“, – sako sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė.

Specialistė pastebi, kad nors lietuviai žuvį mėgsta, kartu yra linkę valgyti ir daug rūkytos, taip pat konservuotos žuvies, o šviežią žuvį dažnai ruošia netinkamai. „Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, nusipirkus šviežios žuvies, ypač populiaru ją kepti aliejuje ar paniruoti, valgyti su riebiais grietinėlės padažais. Vis tik, tai nėra itin geras žuvies paruošimo būdas – visų pirma dėl to, kad taip paruošta žuvis sunkiau virškinama, prasčiau pasisavinamos naudingosios medžiagos ir suvartojama daugiau taip vadinamų tuščių kalorijų. Geriausia žuvį ruošti be papildomų riebalų – kepant ant grilio ar orkaitėje, taip pat troškinant garuose“, – sako V. Kurpienė.