Kasmet vis didesnis skaičius privalančiųjų deklaruoti pajamas tai padaro laiku

182

vmi-deklaracijaPreliminariais duomenimis šiemet gyventojai VMI pateikė 1,5 mln. pajamų ir turto deklaracijų bei paramos prašymų. Elektroninį deklaravimo būdą pasirinko 96,6 proc. gyventojų. VMI jau grąžino 34,3 mln. eurų GPM permokos

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad pasibaigus gyventojų pajamų deklaravimui skirtam laikui VMI gavo rekordinį skaičių pajamų deklaracijų – jų gyventojai pateikė daugiau nei 1,16 mln. Pernai tokių deklaracijų Mokesčių inspekcija gavo šiek tiek daugiau nei 1 mln.

„Pastebime, kad kasmet gyventojai pajamas deklaruoja aktyviau, o tie, kas privalo pateikti deklaracijas, kasmet yra sąmoningesni, rečiau „užmiršta“ laiku deklaruoti pajamas. Šiemet dėl įvairių priežasčių deklaracijų dar nepateikė apie 100 tūkst. gyventojų, pernai „užmiršusių“ deklaruoti pajamas turėjome kur kas daugiau –160 tūkstančių“, – pasakoja VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, informuodama, kad didžiausią nedeklaravusiųjų dalį sudaro gyventojai, pernai pasinaudoję didesniu nei priklauso neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD) ar papildomu NPD. Jų yra apie 70 tūkst.

Deklaracijas iki gegužės 2 dienos taip pat turėjo pateikti ir gyventojai, pernai vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar su verslo liudijimu, taip pat tie, kurie pardavė nekilnojamąjį daiktą, įsigytą nuo 2011-01-01 ir neišlaikytą nuosavybėje penkerius metus. Kaip teigia departamento direktorė, jau nuo pirmadienio nepateikusieji deklaracijų, pradės gauti Mokesčių inspekcijos priminimus apie būtinybę deklaruoti pajamas. Privalėję, bet laiku nepateikę deklaracijų, turėtų nelaukti VMI pranešimų ir jas pateikti kuo skubiau. Ši savaitė – paskutinė, kada Mokesčių inspekcija vėluojantiems deklaruoti netaiko administracinės atsakomybės.

Tiems gyventojams, kurie turėtų sumokėti pajamų mokestį, tačiau dėl finansinių sunkumų neišgali to padaryti, primena, jog jie gali kreiptis į apskrities valstybinę mokesčių inspekciją ir tartis dėl mokestinės paskolos ar mokesčių atidėjimo.

Gyventojai, norintys susigrąžinti GPM permoką, teikti ir tikslinti deklaracijas gali dar 5 metus. Pateiktų prašymų pervesti 2 proc. paramą ir 1 proc. paramą politinėms partijoms po gegužės 2 d. VMI nebepriima, tačiau laiku pateiktus prašymus koreguoti galima iki rugpjūčio 20 dienos.

Šiuo metu 337 tūkst. mokesčių mokėtojų, teisingai, be klaidų užpildžiusių GPM deklaracijas ir jas pateikusių elektroniniu būdu, jau susigrąžino daugiau kaip 34,3 mln. eurų GPM permokos. Pernai Mokesčių inspekcija tokiu laiku buvo grąžinusi 24 mln. GPM permokos 266 tūkst. gyventojų. Pagal šiuo metu galiojančias įstatymo nuostatas GPM permokos grąžinamos iki liepos 31 dienos. Šiemet grąžintų permokų suma didesnė, nes VMI sparčiau apdoroja pajamų deklaracijas, gyventojai daro mažiau klaidų, nes preliminariosiose deklaracijose kasmet Mokesčių inspekcija pateikia daugiau informacijos, o beveik milijonui gyventojui deklaracijas VMI užpildė pilnai – tereikėjo jas patvirtinti.

VMI informuoja, kad šiemet beveik 200 tūkst. gyventojų mokesčių specialistai padėjo deklaracijas užpildyti Mokesčių inspekcijoje, suteikė apie 130 tūkst. konsultacijų Mokesčių informacijos centro 1882 telefonu.

VMI primena, jog konsultuotis mokesčių klausimais galima paskambinus į Mokesčių informacijos centrą trumpuoju telefonu 1882 (+370 5 255 3190). Taip pat išsamią informacija gyventojai gali rasti apsilankę VMI interneto svetainėje adresu https://www.vmi.lt/cms/web/kmdb bei Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS). Bendro pobūdžio konsultacijas VMI specialistai gyventojams teikia ir socialiniame tinklapyje „Facebook“ esančiame VMI profilyje, adresu https://www.facebook.com/valstybinemokesciuinspekcija.

Laimonas Rimkus
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos