Šiandien švenčiamos Užgavėnės, žiemos išvarymo šventė, kuri simbolizuoja paskutinę sočią žiemos dieną, prasidedantį Gavėnios laikotarpį ir artėjantį pavasarį. Lietuvoje Užgavėnių šventė neįsivaizduojama be personažų – Lašininio ir Kanapinio kovos ir gausybės blynų – saldžių, riebių, mėsinių, mielinių, ir begalės kitų rūšių. Kaip rodo vieno prekybos centro pardavimų duomenys – lietuviai vis dažniau renkasi neįprastus miltus bei jų mišinius, mėgsta išbandyti naujoves.
„Vasaris yra tikrai intensyvus mėnuo – šiandien minime Užgavėnes, rytoj – pelenų diena ir visų įsimylėjėlių, šv. Valentino diena, o penktadienį minėsime mūsų Valstybės atkūrimo šimtmetį. Šiais metais pastebėjome, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šventė neabejotinai yra svarbiausias ir reikšmingiausias metų įvykis, tai atsispindi ir tiekėjų siūlomuose gaminiuose. Tačiau labiausiai džiugina tai, kad valstybingumas yra integruojamas į daugelį švenčių ar minėjimų. Užgavėnės ne išimtis, pavyzdžiui, gamintojai pasiūlė miltų mišinius spalvotiems blynams – kviečiama kepti geltonus, žalius ir raudonus blynus“, – pasakoja Vilma Drulienė, prekybos tinklo komercijos vadovė.
„Pastebime, kad apskritai daugėja pirkėjų, kurie renkasi jau paruoštus miltų mišinius, o ne gamina viską nuo nulio. Jų paklausa per pastaruosius metus išaugo, o asortimentą papildė net 18 naujų gaminių“, – sako komercijos vadovė V. Drulienė.
Populiariausi – miltų ruošinys picai ir kvietiniai miltai
Nors dauguma miltų iš pažiūros atrodo vienodai, tačiau nei viena patyrusi šeimininkė iš lentynos nepasiims bet kokių miltų. Vieni labiau tinka pyragams kepti, kiti – duonai, o treti – blynų tešlai maišyti. Taip pat itin populiarėja sveikesnės miltų alternatyvos, tai speltos miltai, viso grūdo miltai, kukurūzų, grikių, ryžių, sojų ar avižų miltai. Dažniausiai tokius miltus renkasi daugiau dėmesio sveikai mitybai teikiantys žmonės arba tie, kurių organizmas netoleruoja glitimo.
Palyginus 2016 metus su 2017 metais, pilno grūdo miltų paklausa išaugo 24 proc., o speltos miltų paklausa net 35 procentais.
Blynai be miltų ir ne tik pusryčiams
Šiandienos pasiūla sudaro visas sąlygas pasirinkimams. Jeigu anksčiau pagrindiniai blynai būdavo mieliniai ir lietiniai, ir dažniausiai su riebiu padažu arba uogiene, tai šiandien atrodo, kad blynus galima iškepti iš visko – daržovių, sūrio, avinžirnių ar bananų.
Saldžių bulvių (batatų) blynai su pekano riešutais
Reikės: 1 stiklinės miltų; 0,5 puodelio kapotų ir kepintų pekano riešutų; 2 arbatinių šaukštelių kepimo miltelių; 1 šaukštelio cinamono; žiupsnelio druskos; 1 stiklinės pieno; 1/4 puodelio tamsaus rudojo cukraus; 1 šaukšto aliejaus; 1 šaukštelio vanilės ekstrakto; 2 kiaušinių; 3/4 puodelio apvirtų ir sutrintų batatų.
Gaminimo eiga: į miltus įmaišykite 2 šaukštus pekano riešutų, kepimo miltelius, cinamoną ir druską. Kitame dubenyje sumaišykite pieną, rudąjį cukrų, vanilę, aliejų ir kiaušinius. Skystuosius produktus įmaišykite į miltų mišinį bei sudėkite saldžiąsias bulves. Kepkite iš kiekvienos pusės kol gražiai apskrus, patiekti apibarstykite likusiais pekano riešutais, skanaukite su klevų sirupu ar šokolado kremu.
Cukinijų ir morkų blyneliai
Reikės: 2 puodelių tarkuotos cukinijos; 2 puodelių tarkuotų morkų; 1 puodelio konservuotų kukurūzų; 1 kiaušinio; 2 šaukštų natūralaus jogurto; žiupsnelio druskos ir pipirų; 0,5 puodelio viso grūdo miltų; 0,5 puodelio kukurūzų miltų; 2 arbatinių šaukštelių kepimo miltelių; 0,5 puodelio tarkuoto čederio sūrio.
Gaminimo eiga: viename inde sumaišykite cukiniją, morkas, konservuotus kukurūzus, kiaušinį, jogurtą ir prieskonius. Maišykite iki vientisos masės. Atskirame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius. Miltus berkite į skystus produktus. Galiausiai suberkite sūrį ir lengvai išmaišykite. Kepkite iš abiejų pusių kol gražiai apskrus. Patiekite su natūraliu jogurtu ar grietine.
Avokado ir kale kopūsto blynai
Reikės: 1 kiaušinio; 1/3 stiklinės pieno; pusės griežinėliais supjaustyto avokado; 1 šaukšto aliejaus; 0,5 puodelio migdolų miltų; 1/4 stiklinės miltų; 1 arbatinis šaukštelis kepimo miltelių; 1-1,5 puodelio kale kopūsto; 0,5 citrinos sulčių; 0,5 šaukštelio cukraus; grietinės arba natūralaus jogurto patiekti.
Gaminimo eiga: į verdantį vandenį įdėkite kale kopūstą ir pavirkite porą minučių. Tuomet staigiai pamerkite į šaltą vandenį, taip kopūstas nepraras savo spalvos. Į maisto smulkintuvą įpilkite 2 šaukštus vandens, sudėkite kopūstą ir susmulkinkite ir vientisos masės. Dideliame inde išmaišykite miltus, kepimo miltelius ir cukrų. Kitame inde sumaišykite likusius produktus, sudėkite smulkintą kale kopūstą ir avokadą ir smulkintuvu sutrinkite iki vientisos masės. Kepkite ant nedidelės ugnies kol gražiai apskrus iš abiejų pusių, patiekite su natūraliu jogurtu.