Vaikai vaisių ir daržovių valgo daugiau, tačiau vis dar nepakankamai

219

Maxima_01Vieno Lietuvos prekybos tinklo duomenimis, šiemet vaisių ir daržovių Lietuvos šeimos įsigyja daugiau nei pernai. Auga ne tik sezoninių, bet ir įvairių atvežtinių daržovių bei vaisių pardavimai. Nepaisant to, jų šalyje vis dar suvartojama nepakankamai. Vasario mėnesį atliktos gyventojų apklausos duomenimis, kas trečia šalies šeima įsitikinusi, jog jų atžalos valgo per mažai šviežių vaisių bei daržovių.

„Jau kelerius metus iš eilės pastebime tendenciją, kad pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria šviežiems vaisiams ir daržovėms, kuriuos vis dažniau renkasi ne tik kaip garnyrą prie pagrindinių patiekalų, bet ir sveiką užkandį. Kita vertus, nemaža dalis šeimų vis dar susiduria su išrankiu mažųjų skoniu, kurie maistingas daržoves mieliau iškeičia, jei ne į saldumynus, tai į saldžius vaisius ar uogas“, – sako prekybos tinklo Rinkodaros vadovė Kristina Mažeikytė.

Pasak jos, apklausus vaikus iki 12 metų amžiaus auginančius šalies tėvus, net 37 proc. pripažįstą, jog jų atžalos valgo nepakankamai daržovių, o 28 proc. sutinka, jog drauge ir nepakankamai vaisių bei uogų. Nors kiek daugiau nei 40 proc. vaikus auginančių šeimų teigia besistengiančios, jog mažieji beveik kasdien ragautų įvairių vaisių ir daržovių, kiekvieną dieną jų valgo tik kas ketvirtas šalies vaikas.

Tiesa, beveik pusė vaikus auginančių tėvų teigia neverčiantys savo atžalų valgyti vaisių ar daržovių, jei šie to nenori. 41 proc. sako, jog juos vaikai valgo tada, kai patys užsinori. Kas trečioje šeimoje vaisiai ir daržovės valgomi kaip užkandis tarp pagrindinių valgymų, kas penktoje – vakarienės metu. Pusryčiams ar pietums šių produktų savo atžaloms patiekia atitinkamai 4 ir 17 proc. tėvų.

Remiantis apklausos duomenimis, vaikai pirmenybę teikia tradiciniams vaisiams ir uogoms. Juos mieliau nei daržoves valgo beveik 80 proc. mažųjų. Pasak apklausoje dalyvavusių tėvų, beveik 60 proc. vaikų mieliausiai kremta šviežius obuolius ir bananus, 51 proc. – braškes, 41 proc. – vyšnias. Apelsinus ir kivius mielai skanauja atitinkamai 41 ir 34 proc. šalies vaikų.

PrintPirmą vietą tarp vaikų mėgstamų daržovių užima švieži agurkai. Jiems pirmenybę teikia kiek daugiau nei kas antras – 56 proc. Beveik pusė arba 48 proc. mielai valgo morkas, 45 proc. – pomidorus. Remiantis apklausos rezultatais, mažieji taip pat neatsisako ir bulvių, burokėlių bei salotų. Šias mėgsta atitinkamai 43, 30 ir 28 proc. vaikų iki 12 metų amžiaus.

Tiesa mažiausiai šalies vaikai mėgsta baklažanus, avokadus ir špinatus. Pasak apklausoje dalyvavusių tėvų, juos mėgsta atitinkamai 4 ir 8 proc. vaikų. Šie netgi nusileidžia aitraus skonio ridikams ir česnakams, kuriuos mielai kremta beveik kas dešimtas vaikas. Tarp mažiausiai mėgstamų vaisių patenka citrinos bei mangai, kuriuos sako mėgstantys atitinkamai 12 ir 13 proc. mažųjų.

Įdomu tai, jog net 64 proc. apklausos dalyvių teigia vienokius ar kitokius vaisius bei daržoves bandantys užsiauginti patys. Dažniausiai tai vasaros sezono metu sunokstantys agurkai, salotos, svogūnai, pomidorai, morkos, kiek rečiau – bulvės ar moliūgai. Taip pat, soduose auginami obuoliai, braškės ar vyšnios, kiek rečiau – slyvos ar kriaušės. Daugiau nei pusė daržoves ir vaisius auginančių šeimų sako į šį procesą įtraukiančios ir savo atžalas.

Tiesa, didžiąją dalį šviežių vaisių ir daržovių lietuviai perka prekybos centruose. Ten jų įsigyja net 95 proc. respondentų.

Pirkdami šių produktų, didžioji dalis gyventojų (86 proc.) daugiausiai dėmesio skiria jų kokybei, 70 proc. – gerai išvaizdai. Vaisių bei daržovių kilmės šalis svarbi 41 proc. pirkėjų, kvapas – 25 proc. Dažniausiai šviežiems vaisiams ir daržovės vieno apsipirkimo metu lietuviai išleidžia iki 10 eurų.

Renata Saulytė
„Maxima LT“ komunikacijos vadovė