10.1 C
Birštonas
2024 / 09 / 21

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą laiką kenčia nuo pagirių

Ar jau skaitėte?

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų prisitaikyti. Anot jos, nors dirbtinis intelektas ir įsigali, visgi didžiausi meistrai turime būti mes, žmonės, o ne atvirkščiai.

- Reklama -

Turime ugdyti kritinį mąstymą

Darbo ateities tyrėja sako, kad gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių, suprasti bei dirbti kartu su intelektualiomis mašinomis, imtis kelių vaidmenų ir mąstysena yra pagrindinės savybės, kurios padės judėti į priekį.

Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma.

„Manau, kad į pokyčius reikia žiūrėti, kaip į galimybę, o ne grėsmę. Mes visi išgyvename tuos pačius pokyčius, jūs nesate tame vieni. Manau, kad svarbiausia yra išlikti atviriems, nenustoti mokytis ir įgyti naujus reikiamus įgūdžius. Ir tai daryti greitai. Visi išmokome naudotis kompiuteriais, tad išmoksime naudotis ir naujomis technologijomis“, – sako mokslininkė.

Ji taip pat pažymi, kad mums, žmonėms, vadovams, organizacijoms yra būtina vystyti kritinį mąstymą. Svarbu suprasti, kad su dirbtinio intelekto pagalba mes galime atlikti tam tikrus darbus greičiau, tačiau žmogus turi būti protingesnis ir priimti galutinį sprendimą.

„Turėtumėte žiūrėti į dirbtinį intelektą, kaip į naują geriausią mažąjį padėjėją, kaip į savo vasaros praktikantą, kuris greičiausiai visą laiką kenčia nuo pagirių. Todėl jo darbą visada reikia patikrinti ir galutinį sprendimą priimti patiems. Mes turime būti meistrai, o ne atvirkščiai“, – sako H. Vourenma.

Mokslininkė atkreipia dėmesį, kad ko dirbtinis intelektas vis dar nesugeba daryti – valdyti žmonių ir šios srities jam atiduoti žmonės jokiu būdu neturėtų.

- Reklama -

Didžiausias iššūkis yra ne pačios technologijos

Rugsėjo 14 d. „HR Savaitė Lietuva“ konferencijoje dalyvavusi tyrėja atkreipia dėmesį, kad didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduria šiuolaikinės organizacijos ir jų vadovai, yra ne pačios technologijos, o jų įvedimas į įmonės darbą ir su tuo ateinantys pokyčiai.

„Dauguma organizacijų, su kuriomis dirbame, supranta, kad reikia diegti naujus įrankius, mokytis daug naujų dalykų ir mokyti to darbuotojus. Tačiau šis procesas yra sunkus ir reikalauja laiko. Naujų įrankių įvedimas turi įtakos visam įmonės darbo organizavimui: kaip mes dirbame, kiek laiko užtrunkame atlikdami tam tikras užduotis ir kaip organizuojame savo darbą. Naujų įrankių integravimas – tai lyg akmens įmetimas į vandenį: jis daro vieną, dvi, tris, keturias ir kartais daugiau bangų. Įmonės turi galvoti apie jas visas“, – patirtimi dalijasi H. Vourenma.

Ji sako, kad pokyčiai, kurie vyksta, kelia daug klausimų, kartais ir baimių, bet geriausia, ką dabar turėtų daryti vadovai – tai galvoti, kaip prie to prisitaikyti. „Kaip šis pokytis atrodo mūsų organizacijoje? Į ką turėtume sutelkti dėmesį? – pagrindiniai klausimai, į kuriuos atsakymų turi ieškoti vadovai. Tuomet gilintis, kokius įgūdžius jo darbuotojai turi ir kokių naujų įgūdžių jiems reikia, kad darbas vyktų toliau ir visi jaustųsi komandos dalimi,“ – sako ji.

Pokyčiai turi vykti trijuose lygmenyse

„Aš esu optimistė. Manau, kad naujausios technologijos leidžia mums sukurti globaliai tvarų darbinį gyvenimą. Tačiau, kad taip būtų, prisitaikymas prie pokyčių turi vykti ne tik individualiame bei organizaciniame, bet ir visuomenės lygmenyje“, – sako mokslininkė.

Anot H. Vourenmos, visuomenės struktūra turi suteikti organizacijoms galimybę veikti kitaip, persiorganizuoti, suteikti darbuotojams erdvę mokytis ir prisitaikyti, o individai – priimti atsakomybę į savo rankas ir gebėti prisitaikyti patys. Tyrėja įsitikinusi, kad visuose trijuose lygiuose vykstantis prisitaikymo procesas sukurtų nuostabų darbinį gyvenimą.

TOP naujienos

Vis daugiau šalies vaikų auga šeimose – mažėja globos namų

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo jau tradicija tapusiame įvaikintus ir globojamus vaikus auginančių šeimų vasaros susitikime. Daugiau nei 300 vaikų, jų globėjų ir...

Kaip išrinkti telefoną senjorui: klaidos, kurių geriau vengti

Laikai, kai senjorai pirkdavo tik mygtukinius mobiliuosius telefonus, skirtus vien skambinti, baigiasi. Specialistai pastebi, kad vis daugiau vyresnio amžiaus klientų renkasi išmaniuosius įrenginius, tačiau...

Didžiausias sergamumas gripu ir peršalimo ligomis – Kaune

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje išlieka panašus. 42-ąją šių metų savaitę (spalio...

Vyrai iš Marso, moterys iš technologijų?

Kasmet Lietuvoje vien informacinių technologijų (IT) srityje sukuriama 2 tūkst. naujų darbo vietų, tačiau moterys šioje srityje sudaro tik apie 25 proc. darbuotojų. Europos...

Lietuva didžiuojasi keturiais metų laikais, bet ar dar ilgai bus galima tai daryti?

Dažnas lietuvis, pristatydamas tėvynę, su pasididžiavimu pasakoja apie tai, kad šalis turi net keturis metų laikus. Mažai pasaulio valstybių gali tuo pasigirti. Tačiau, ar ilgai bus galima tai daryti? Šis ruduo buvo kitoks. Spalio...

Grilio kepimo čempionai dalijasi šašlykų marinavimo receptais: apsilaižysite pirštus

Kaip paruošti lietuvių pamėgtus šašlykus, kad netektų raudonuoti prieš svečius, o jų skonis verstų apsilaižyti pirštus? Šie klausimai šiltuoju metų laiku kyla ne vienam. Interneto platybėse galime rasti aibę šašlykų marinavimo receptų, tačiau kokį...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS