10.6 C
Birštonas
2024 / 04 / 29

Kodėl verta pas gydytoją apsilankyti net nesergant?

Ar jau skaitėte?

Verta pasidomėti, kokie tyrima priklauso nemokamai.

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pataria į šeimos gydytoją kreiptis ne tik susirgus, bet ir tuomet, kai jaučiatės gerai. Pasitikrinti turėtų kiekvienas šeimos narys, iš anksto užsiregistravęs pas šeimos gydytoją. Nei už gydymą susirgus, nei už sveikatos patikrinimą, taip pat ir už paslaugas pagal prevencines programas, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu mokėti nereikia, nes šios paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

- Reklama -

„Sunegalavę pirmiausia pagalbos kreipiamės į savo šeimos gydytoją. Šiuo metu, kai daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, o kai kuriose savivaldybėse jau paskelbta gripo epidemija, itin svarbu laiku prisiminti, kad pirmasis gydytojas, į kurį reikia kreiptis, yra šeimos gydytojas“, – teigia VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.

VLK primena, kad daugelis šalies poliklinikų dirba ir šeštadieniais, tad nesunkiai sunegalavusiems savaitgalį pacientams neverta iškart skubėti į ligonines, kur yra daug sunkesnių ligonių – geriau išsiaiškinti, ar gydymo įstaiga, prie kurios jis yra prisirašęs, dirba ir kada šeimos gydytojai priima pacientus.

Tačiau šeimos gydytojas yra svarbus net tik sunegalavus. VLK specialistai pataria kiekvienam pasirūpinti savo ir šeimos narių sveikata bei iš anksto suplanavus, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

„Žinoma, dėl įprastinio sveikatos patikrinimo nereikia skubėti kreiptis padidėjus sergamumui gripu ir peršalimo ligomis. Geriausia kasmetinį apsilankymą suplanuoti ir užsiregistruoti iš anksto. Tuomet gydytojas galės išklausyti, apžiūrėti, skirti reikiamus tyrimus ar priminti, kad atėjo laikas pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas“, – sako D. Berūkštienė.

Šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami įvairūs tiriamieji ir gydomieji veiksmai, pavyzdžiui, bendras ligonio ištyrimas, arterinio kraujo spaudimo matavimas, elektrokardiogramos užrašymas ir įvertinimas, pacientui reikalingų kraujo ir kitų tyrimų skyrimas ir kt. Šeimos gydytojas sprendžia ir dėl siuntimo specialisto konsultacijai.

- Reklama -

Šeimos gydytojai rūpinasi ir pacientų skiepijimu. Kūdikiai ir vaikai nemokamai skiepijami pagal profilaktinį skiepų kalendorių, o suaugusieji, priklausantys rizikos grupėms, nemokamai gali būti skiepijami nuo gripo, pneumokokinės infekcijos, difterijos, stabligės, pasiutligės.

„Šeimos gydytojas turi informuoti pacientą apie nemokamas prevencines programas, kurios priklauso pacientui pagal jo amžiaus grupę, ir pasiūlyti atlikti reikiamus tyrimus. Šiuo metu šeimos gydytojai gali pasiūlyti gyventojams pasitikrinti sveikatą pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą bei keturias ankstyvos vėžio diagnostikos programas – gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Reguliarūs tyrimai ir ankstyva diagnostika gali užkirsti kelią daugumai ligų“, – teigia D. Berūkšienė.

VLK primena, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės turi galimybę pasirinkti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą (polikliniką, šeimos gydytojo kabinetą, medicinos centrą) ir joje dirbantį šeimos gydytoją. Atskirai galima pasirinkti psichikos sveikatos centrą. Svarbu, kad pasirinktos įstaigos, prie kurių pacientas prisiregistruoja, turėtų licenciją šioms paslaugoms teikti ir būtų sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa, tuomet už suteiktas šeimos gydytojo paslaugas mokėti nereikės.

TOP naujienos

Dar daugiau Lietuvos antrokų mokysis plaukti

Lietuvos plaukimo federacija (LPF) kartu su Kūno kultūros ir sporto departamentu (KKSD) bei Švietimo ir mokslo ministerija jau aštuntus metus Lietuvos didžiuosiuose miestuose ir...

Kad radote sau tinkamiausią būstą, galite suprasti ir iš plikų sienų

Kiekvienas, kam teko bent kartą gyvenime pirkti butą, gali paliudyti: ši užduotis – ne iš lengvųjų. Nuolat kylančios abejonės, ar nusižiūrėtas būstas tikrai yra...

Plaukimo trenerė pataria: vanduo neturi kelti vaikui streso

„Nelįsk į vandenį, nuskęsi“, – kažkodėl būtent taip tėvai įspėja savo dar nemokančius plaukti vaikus. Panašaus pobūdžio atgrasymų vertėtų vengti, nes jie dažną kartą...

Vaikų kančias mokykloje gali sumažinti ir blizgus rašiklis

Sumažinti nepritekliuje gyvenančių vaikų kančias mokykloje gali ir naujas modernus tušinukas ar spalvingas penalas, tikina organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė. Jos teigimu, geros...

Ūkio ministerija apdovanojo geriausius verslininkus

Ūkio ministerija jau dvyliktą kartą įteikė apdovanojimus verslo atstovams už jų sėkmingus projektus investuojant, eksportuojant, diegiant inovacijas ir plečiat verslą. „Verslo dienos" renginio metu apdovanojimus „Už nuopelnus verslui" verslininkams įteikė Lietuvoje žinomi visuomenės veikėjai,...

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija uždraudė pardavinėti trišakius

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos uždraudė teikti į rinką pavojingą elektrotechnikos gaminį. Uždrausta teikti į Lietuvos rinką pavojingą elektrotechnikos gaminį – trišakį, modelis 1601 03, prekės brūkšninis kodas (toliau – b. k.)...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS