12.3 C
Birštonas
2024 / 04 / 29

Veiklos, padėsiančios ikimokyklinukui suprasti istoriją

Ar jau skaitėte?

vaidmenu zaidimaiLiepos 6, Valstybės diena – puiki proga supažindinti vaikus su istorija. Edukacinės platformos tėvams „Mažųjų ekspertų mokykla“ ambasadorė, „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Rasa Jurgelevičienė dalijasi penkiomis veiklomis, kurios padės sudominti vaikus Lietuvos istorija.

- Reklama -

1. Kartu žaiskite stalo žaidimus. Net ir įprastus žaidimus: šaškes, šachmatus, domino, „Monopolį“ ir kitus galima susieti su istorija. Pakrikštykite figūras Lietuvos didikų vardais, pervadinkite Monopolio miestus lietuviškai, įsivaizduokite (arba net nupieškite!) mūšio lauką ir pan. Taip pat galite išbandyti lietuviškus istorinius žaidimus–viktorinas: „Lietuva“, „Keliaukime po Lietuvą“, „Visa Lietuva“ ir kt. Pasirodė ir pirmieji stalo žaidimai, sukurti pagal lietuvių autorių knygas: „Kas tai?“, „Kortelės dvynukės“, „Mano draugai“.

2. Keliaukite į išvykas. Mažiesiems svarbu patirti, pajusti, patyrinėti… Todėl įdomiausios patirtys –muziejuose, išvykose. Juk ten gali paliesti riterio šarvus, apžiūrėti kitas vertybes, pasivaikščioti pilies koridoriais, užlipti į bokštą… Po tokių išvykų vaikams pasiūlius vaidmenų žaidimus, jie noriai įkūnija matytus personažus, kuriuos kurdami pasitelkia įgytas žinias.

3. Išbandykite vaidmenų žaidimus. Įsijauskite į Karaliaus Mindaugo, Karalienės Mortos, Vytauto Didžiojo, Barboros Radvilaitės ir kitus vaidmenis. Įsijausti į vaidmenis padeda maži, bet svarbūs atributai, pavyzdžiui, karūnos.

Žaisdami vaidmenų žaidimus, vaikai fantazuoja, susitapatina su sugalvotais arba pasiūlytais personažais, taip geriau suprasdami pasaulį ir ugdydami ateityje praversiančius įgūdžius. Pasak psichologų, vaidmenų žaidimus mėgstantys vaikai geriau sugeba išreikšti užuojautą kitiems, nes jiems yra tekę, nors ir trumpam, pabūti kitais asmenimis. Vaikai turi daugiau reikiamų įgūdžių bendrauti su bendraamžiais, valdyti nuotaikas ir yra ne tokie agresyvūs.

Ugdant šiuolaikinių lyderių kartą yra svarbūs oratorystės gebėjimai, greita reakcija, dėmesio koncentravimas, gebėjimas spręsti problemas, kūrybiškumas ir fantazija. Svarbus pasitikėjimas savimi. Todėl, žaidime įkūnijant Lietuvos Karalių Mindaugą, Karalienę Mortą arba Vytautą Didįjį, vaikai išbando savo galias, gebėjimus kalbėti įtaigiai, įsimena istorinius Lietuvos faktus ir asmenybes.

- Reklama -

4. Išbandykite naujas mokymosi priemones. Istorinės temos domina šiuolaikinius vaikus, svarbu yra pateikti medžiagą patraukliai. Tam padeda viktorinos, protų mūšiai, komandinio darbo užduotys. Džiugu, kad atsiranda interaktyvių mokymo priemonių, tokių, kaip „Lietuva mano šalis“, arba „Mokinukai.lt“. Vizuali medžiaga padeda vaikams įsivaizduoti nagrinėjamą laikmetį, geriau įsiminti istorinius faktus.

5. Būtinai atsakykite į klausimus, įkvėpkite savo pavyzdžiu. Aktyvius ateities lyderius, gerbiančius savo Tėvynės papročius, tradicijas bei istoriją, ugdo šeimoje puoselėjamos vertybės, tėvų pavyzdys, įvairi neformalioji veikla, pritaikyta vaiko poreikiams. Šiuolaikiniam vaikui reikia platesnių saviraiškos galimybių ir atsakymų į jam rūpimus klausimus čia ir dabar. Tai – iššūkis tėvams, kurį kasdien įveikdami galėsime didžiuotis, kad naujoji karta kuria tokią istoriją, kuri įkvepia.

Nuotraukos iš „Mažųjų ekspertų mokyklos“ archyvo.

Tekste yra aktyvios nuorodos į nemokamas ugdymo užduotėles ikimokyklinio amžiaus vaikams ir nemokamą edukacinę platformą www.mazujuekspertumokykla.lt.

Informacija apie „Mažųjų ekspertų mokyklą“: Tai unikali internetinė edukacinė platforma, skirta 2–6 metų vaikams ir jų tėveliams. Svetainėje www.mazujuekspertumokykla.lt tėvai ras daugybę užduotėlių, skirtų vaikų ugdymui, bei žaidimų ir idėjų kokybiškam laiko praleidimui su mažaisiais. Visa medžiaga yra parengta ikimokyklinio ugdymo specialistų ir skirtingų sričių ekspertų: pediatro, logopedo, gastroenterologo, psichiatro ir kt. Šiuo metu tinklalapyje pateikiama daugiau nei 120 užduočių 80 užsiėmimų valandų. Jas išsispausdinti ir naudoti galima nemokamai. Projekto iniciatorius – vaikų prekės ženklas „Danonki”, rėmėjai: Tėvų darželis, Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija, Prieraišiosios tėvystės centras, darželių tinklas Vaikystės sodas.

TOP naujienos

Šiaulių areną drebins grandiozinis žvaigždžių šou ir dešimtmečio apdovanojimai

Spalio 20 d. vyksiantį jubiliejinį koncertą „Šiaulių arenai – 10 metų!“, ko gero, galima būtų prilyginti „M.A.M.A.“ apdovanojimų šventei. Renginyje bus nominuoti dešimtmečio pramoginiai,...

Atliekų deginimas: mitai ir realybė

Lietuvai tapus Europos Sąjungos (ES) nare, buvo uždaryta beveik 800 senų sąvartynų. Aplinkosaugos specialistai tai vadina tik vienu iš pirmųjų žingsnių vakarietiškos atliekų tvarkymo...

Gydytoja pataria: 7 būtini tyrimai, galintys atskleisti „pasislėpusią“ ligą

Kai kurių ligų simptomai gali būti nepastebimi ilgą laiką, todėl pasitaiko atvejų, kai net apie pavojų gyvybei keliančią ligą sužinoma jau spėjus jai „įsisiautėti“....

Sergančių vaikų daugėja, nors lėšų jų gydymui netrūksta

Statistikos duomenys verčia suklusti – sergančių vaikų daugėja. Vienokių ar kitokių negalavimų kamuojamiems vaikams kliūčių mūsų šalyje gydytis nėra, nes jie privalomuoju sveikatos draudimu...

Eksperimentas atskleidė: ar suaugę sustabdys pavojingai gatvėje besielgiantį vaiką

Vilniaus centre 9 valandas buvo paslėptos kameros, kurios filmavo du vaikus – Dominyką ir Gabrielę. Jie vaidino, kad ruošiasi bėgti per gatvę – vyresnis berniukas tempė paskui save jaunesnę mergaitę ir ragino eiti degant...

Spalį Lietuvoje elektros suvartojimas augo, bet kaina krito

Spalį elektros energijos kaina susitraukė visose Baltijos šalyse. Labiausiai elektra pigo Lietuvoje ir čia jos kaina buvo mažiausia. Spalį vidutinė elektros energijos kaina Lietuvoje susitraukė 4 proc. ir siekė 46,96 EUR/MWh. Latvijoje kaina sumažėjo 3...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS