13.1 C
Birštonas
2024 / 05 / 15

Viskas, ką reikia žinoti apie vejos laistymą

Ar jau skaitėte?

Graži ir maloni akiai veja — tai tinkamos priežiūros rezultatas. Negaudama pakankamai vandens, žolė negali atsivėsinti ir pradeda ruduoti bei vysti. Vanduo skatina sėklų dygimą, maistingų medžiagų pasisavinimą bei audinių formavimąsi. Kita vertus, kai yra vandens perteklius, oras išstumiamas iš dirvožemio, žolė lieka be deguonies irgali pradėti pūti. Puikiai atrodančios vejos paslaptis – visada ją laistyti tiek, kiek reikia. Geriausią rezultatą pasieksite laistydami gausiai, bet ne per dažnai. Nepaisant gerų ketinimų, dažnas mano, kad laistymas yra labai nuobodus, todėl šį darbą vis atidėlioja, kol galiausiai pasidaro per vėlu.

- Reklama -

Vejos laistymas po sėjos

Prieš beriant sėklas, reikia sudrėkinti visą dirvos paviršių, tada dar kartą palaistytijau pasėjus mišinį ir suvolavus dirvą. Vėliau laistoma kas 2 – 3 dienas, apie 10 mm vandens per savaitę.

Vejai dygstant, sausros metu rekomenduojama laistyti kiekvieną dieną, bet negausiai, smulkia vandens srove. Kad žolė gerai ir greitai dygtų, reikalinga drėgmė ir šiluma. Optimaliausia oro temperatūra 16-21°C, tačiau sėklos dygti pradeda ir kai temperatūra siekia 6°C. Oro temperatūros įtakoti mes negalime, tačiaugalime reguliuoti dirvos drėgnumą: viršutinis dirvos sluoksnis visada turėtų būti drėgnas. Saulėtą ir šiltą dieną, rekomenduojama laistyti kelis kartus, mažais vandens kiekiais, nestipria srove, kuri neišplautų sėklų. Laistymo sistemos nederėtų palikti be priežiūros: vandens perteklius susitelks balutėse ir iškels sėklas į paviršių, tuomet žolė sudygs nevienodai. Kai sėklos sudygsta, laistymas ribojamas. Dygstančią veją rekomenduojama laistyti smulkialašiu laistytuvu arba purkštuvu.

Sudygusios vejos priežiūra

Vejos laistymas gali tapti tikrai nelengvu uždaviniu. Juk labai svarbu išlaviruoti tarp žolės šaknų drėkinimo, bet jų neperlaistyti. Svarbu veją pradėti drėkinti iš anksto, kol ji dar nepradėjo džiūti. Šaknis aprūpinkite vandeniu ne dažniau nei du kartus per savaitę. Dažnesnis vejos laistymas tiesiog „išlepina“ ją.

- Reklama -

Ne visada aišku kiek reikia laistyti ir kada drėgmės jau pakanka. Turime praktinį patarimą, kuris padės apytiksliai nustatyti vejos laistymo trukmę. Pusvalandį palaistę veją, į dirvą įbeskite sausą  kastuvą ir pažiūrėkite kaip giliai įsigėrė vanduo. Kai drėgmė bus pasiekusi 10-15 cm gylį, žinosite, kad veja tinkamai palaistyta. Jei ne – laistykiteilgiau. Vadovaujantis šiuo principu, pasiekiamas optimaliausias santykis tarp taupaus vandens sunaudojimolaistymui ir pakankamo žolės drėkinimo. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad vejai, sėtai ar klotai pavasarį, reikia papildomodrėkinimo, kad sėkmingai atlaikytų pirmąją vasarą.

Tinkamiausias laikas vejai laistyti yra ankstyvas rytas. Taip išvengsite didelių vandens sąnaudų. Žolė turės visą dieną džiūti ir vanduo iš karto neišgaruos, nes saulė dar nespėjo įkaitinti vejos. Vis dėlto ekonomiškiausia laistyti naktį. Tik būkite labai atsargūs dėl vandens kiekio. Liekite jo tiek, kad spėtų išdžiūti ir neužsilaikytų ant žolės lapų per naktį, nes tokiu būdu sukuriama drėgna aplinka, puikiai tinkama grybeliuiveistis.

Vejos laistymo gudrybės per karščius

Jei oro temperatūra siekia 20-25 °C, veją rekomenduojama laistyti kas 5-7 dienas. Jei temperatūra siekia 25-30 °C, veją laistyti reikėtų kas 2-4 dienas, o jei temperatūra pakyla aukščiau 30 °C, veją reikėtų ne tik reguliariai laistyti, bet ir atvėsinti,kasdien laistant po kelias minutes. Renkantis laistymo intensyvumą, taip pat reikėtų atsižvelgti ir į dirvos sudėtį, ar tai – smėlis, priesmėlis, molis, juodžemis ir t.t.

Kad veja išliktų žalia, per karščius galima 1–2 cm padidinti pjovimo aukštį ir rečiau ją pjauti. Taippat reguliariai tikrinkite pjovimo mechanizmo aštrumą, nes pjaunant neaštriais peiliais, žolių stiebaipažeidžiami. Dažnai tenka matyti veją, kurią nupjovus ji atrodo tarsi žila.

Kokią laistymo įrangą naudoti?

Yra nemažai būdų laistyti vejai: paprasta laistomąja žarna, pastatomais ir iš vienos vietos į kitą kilnojamais purkštuvais ar automatine laistymo sistema. Ar jūsų vejai reikalingas dirbtinis drėkinimas, spręskitestebėdami daugiamečius kritulių kiekius. Pravartu žinoti, kad dirbtiniu būdu drėkinama veja gerai dygsta, o po to lygiai ir gražiai auga.

Automatinė laistymo sistema – paprastas ir patogus būdas užtikrinti pakankamą drėgmės lygį jūsų sode. Purkštuvus galimatvirtinti ant žemės, įdėti į stovus arba laistymo metu jie gali judėti išilgai vejos.Jei purkštuvusprijungsite prie laistymo kompiuterio, netgi galėsite išvykti atostogauti, žinodami, kad jūsų veja ir augalais bus pasirūpinta.

Tačiau daugelyje vejų yra tokių vietų, kurioms reikia daugiau vandens nei likusiai jos daliai. Įrenkite lietaus vandens rezervuarą ir tokias vietas laistykite rankiniu būdu, jame sukauptu vandeniu.

 

 

TOP naujienos

Vyrai atostogoms taupo labiau nei moterys

Kasmetines atostogas užsienyje planuoja daugiau tautiečių vyrų nei moterų. Taip pat vyrai kiek dažniau nei dailiosios lyties atstovės teigia, jog yra susitaupę atostogoms. Tokios...

Nekilnojamąjį turtą gyventojams nuomoję asmenys turi pateikti deklaracijas

Primename, kad iki gegužės 2-osios pajamas deklaruoti turėtų neužmiršti gyventojai, 2015 metais vykdę žemės ūkio veiklą, palūkanų už indėlius ar vertybinius popierius gavę bei...

Suaugusiųjų pasakos: uždrausto vaisiaus saldumas

„Jei gyvatė būtų buvusi uždrausta, Adomas ją būtų suvalgęs“, – be galo taiklūs Marko Tveno žodžiai. Kas negalima, traukia lyg magnetas. Prieiti, paragauti, išbandyti...

Birštonas šiais metais – bėgantis, skrendantis ir važiuojantis

Sužavėti artėjančių renginių gausos keliautojai Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius šią savaitę patraukė aplankyti gamtos prieglobstyje įsikūrusį Birštono kurortą. Televizijos rubrikoje „Keliauk! Pažink! Pasidalink!...

Mokykloje visą dieną: vaikai geriau mokosi, tėvai mažiau jaudinasi

Šiuo metu Lietuvoje veikia kelios dešimtys Visos dienos mokyklų, kurios siūlo galimybę pasilikti po pamokų ir iki 17 ar 19 val. dalyvauti formalųjį ugdymą papildančiose neformaliojo švietimo veiklose, gauti mokymosi, švietimo pagalbą, aktyviai leisti...

Galingiausias „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimų dalyvis „Audi e-tron“: kuo jis ypatingas?

Viename laukiamiausių automobilių entuziastų renginių, „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimuose, šįmet dalyvauja kaip niekada daug hibridinių ir elektra varomų automobilių. Tarp jų – ir galingiausias iš visų rinkimų dalyvių, vien elektra varomas „Audi e-tron“,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS