20.6 C
Birštonas
2024 / 05 / 02

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai  

Ar jau skaitėte?

Visi žinome, kad pieno produktai ir mėsa turtinga baltymais. Tačiau ar šie produktai tikrai sveikiausias pasirinkimas vaikams, suaugusiems, aktyviai sportuojantiems žmonėms? Kokios geriausios šių produktų alternatyvos? Apie tai kalbame su Santaros klinikų gydytoja dietologe Evelina Cikanavičiūte ir vaikų gastroenterologu Vaidotu Urbonu.

- Reklama -

Mėsos mėgėjams bloga žinia?

Šiaurės Amerikoje ištyrus daugiau nei 81 000 vegetarų ir mėsavalgių  atskleisti šokiruojantys rezultatai. Penkerius metus buvo analizuojama tiriamųjų mityba – kiek jie suvalgydavo mėsos, riešutų, grūdų ir daržovių. Per tuos metus mirė daugiau nei 2000 tyrimo dalyvių. Tad mokslininkai atidžiai išanalizavo, ar mirties priežastis galėjo būti susijusi su mityba.

Rezultatai paskelbti tarptautiniame žurnale ,,Epidemiologija“. Tyrimas parodė, kad mėsavalgiai padidino širdies ligų riziką dvigubai. Tačiau žmonės, kurie valgė riešutus ir sėklas ir iš jų gaudavo baltymų, sumažino širdies ligų riziką ir išsaugojo širdies sveikatą.

Tai naujas įrodymas, kad ne visi baltymų šaltiniai yra lygiaverčiai ir naudingi.  ,,Raudona mėsa yra žalinga sergantiems širdies ligomis. Įvairūs riešutai, jei juos valgome kiekvieną dieną nedideliais kiekiais, sumažins blogojo cholesterolio kiekį. Tai ypač svarbu, jei esame 30-50 metų. Esant tokio amžiaus gaunami baltymai teikia didžiausią naudą“, sakė tyrimo pagrindinis autorius, Loma Linda universiteto visuomenės sveikatos profesorius Garis Fraser.

Pasak E. Cikanavičiūtės, tyrimų duomenimis, raudoną mėsą dietoje pakeičiant kitais baltymingais, bet liesais produktais: paukštiena, žuvimi, riešutais ir sėklomis, tikimybė sirgti širdies kraujagyslių ligomis sumažėja net tris kartus. ,,Nėra abejonių, jog raudona mėsa, kaip pagrindinis baltymų šaltinis, negali būti dėl didelės rizikos sirgti širdies kraujagyslių ligomis. ,,Reikia išskirti perdirbtą raudoną mėsą rūkytą, sūdytą, vytintą, konservuotą mėsą ir jos gaminius, kurių vartojimas siejamas ne tik su širdies kraujagyslių ligomis, bet ir su cukriniu diabetu, kepenų ir onkologinėmis ligomis“, komentuoja gydytoja dietologė.

- Reklama -

Gyvybiškai svarbūs tiek vaikams, tiek suaugusiems

Baltymai yra pagrindinė statybinė mūsų organizmo medžiaga ir kartu su vandeniu yra gyvybės pagrindas. Daugelis orgaznime vykstančių procesų yra užtrinami baltymų pagalba. Tai hormonai, fermentai, krešėjimo faktoriai, imuninės sistemos elementai, receptoriai, įvairių medžiagų pernešėjai. Baltymai atlieka struktūrinę funkciją ir yra energijos šaltinis. Tad galima teigti, jog esant jų trūkumui dėl nevisavertės dietos, ar sutrikus jų įsisavinimui, žmogus kaip sveikas organizmas nėra pajėgus funkcionuoti, sutrinka funkcijos, už kurias atsakingi būtent baltymai.

Pasak E. Cikanavičiūtės, įprastinėmis sąlygomis rekomenduojama 0,6-0,8 g/kg baltymų arba 15-20 proc. rekomenduojamo paros energijos kiekio. Didesni baltymų kiekiai rekomenduojami kūdikiams, vaikams ir paaugliams, nėščiosioms ir žindančioms moterims, vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis išsekusiems ligoniams.

Baltymų pritrūkti organizme gali sergant sunkiomis lėtinėmis ligomis, esant vyresnio amžiaus, turint alkoholio ar narkotikų priklausomybę, valgymo sutrikimų arba maitinantis veganiškai.

V. Urbono teigimu, baltymai yra gyvybiškai svarbūs. Lyginant su riebalais ar angliavandeniais, baltymai yra svarbesni. ,,Vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems. Visgi baltymo stygius dažniau pasireiškia sergantiems vaikams. Didesnė problema yra per didelis baltymo kiekis, ypač pirmaisiais gyvenimo metais, jei kūdikis maitinamas ne mamos pienu, o mišiniais“, komentuoja V. Urbonas.

Gydytojo teigimu, geriausi biologinės vertės baltymai yra pieno produktuose bei kiaušinio baltymuose. Organizmas juos pasisavina 90-čia procentų. Iš mėsos gaunami bei augalinės kilmės baltymai yra mažiau vertingi. Nevalgantiems mėsos, rekomenduojama mitybą papildyti riešutais, sėklomis, augaliniais produktais. Svarbiausia, kad mityba būtų įvairi.

Baltyminiai papildai neatstos natūralių baltymų šaltinių

Remdamasi literatūros duomenimis, E. Cikanavičiūtė teigia, kad neprofesionaliai sportuojančių žmonių baltymų poreikis nesiskiria nuo nesportuojančių asmenų, todėl nėra tikslinga valgyti daugiau baltymingų produktų, ar vartoti sportininkams skirtus baltymų papildus.

,,Reiktų paminėti, jog esant indikacijoms yra skiriami medicininės paskirties baltymų papildai, kurių įsigyti galima tik vaistinėse. Sportininkų baltymų papildai, kurių neretai galima įsigyti net ir neregistruotų Lietuvoje, nėra rekomenduojami kaip papildomas baltymų šaltinis. Todėl prieš savarankiškai įsigyjant papildus įvairiose prekybos erdvėse rekomenduojama patikrinti jų legalumą“, – pabrėžė gydytoja dietologė.

Pagrindiniais natūraliais baltymų šaltiniais turėtų išlikti: liesa mėsa (vištienos krūtinėlė, triušiena), žuvis, liesi pieno produktai, ankštinės daržovės, tarp jų, ir sojos, riešutai, sėklos, kruopos.

Riešutai ir sėklos naudingi ne tik dėl baltymų

,,Mayo“ klinikos duomenimis, graikiniai riešutai turi daugybę omega-3 riebalų rūgščių, puikiai tinka širdies sveikatai, o lazdyno riešutai, pekanai ir migdolai taip pat yra puikus pasirinkimas. Be to, riešutai suteikia sotumo jausmą bei energijos.

Kuriuose iš riešutų ir sėklų baltymų rasime daugiausiai? Štai 100-ame gramų moliūgų sėklų rasime 35 gr. baltymų, tokiame pat kiekyje migdolų – 24.2 gramus, pistacijų 20.5gr., saulėgrąžose – 25 gr. baltymų. Jais turtingos ir Chia sėklos, anakardžiai, graikiniai, žemės riešutai.

O praturtinti mitybą šiuo sveiku užkandžiu visai paprasta – riešutai ir sėklos tiks tiek atostogaujant, tiek norint užkąsti darbe. O vaikai prašys dar ir dar, jei sėklas ir riešutus pagardinsite medumi ar paruošite sveikų batonėlių.

Kiek baltymų rasime pieno produktuose ir mėsoje, žuvyje? 

Maisto produktas Baltymų kiekis g/100 g produkto
Varškės sūris 0,5/13/22 proc. 29/25/18
Varškė 15/9/05 proc. 14/16/19
Pienas/kefyras/jogurtas/pasukos 3,2
Graikiškas/islandiškas jogurtas 9/11
Kiaušiniai 1 vnt. M dydžio 5
Vištienos/kalakutienos krūtinėlė 22/23
Triušiena 22
Jautiena, išpjova, liesa 20
Kiauliena, nugarinė, liesa 20
Lašiša/menkė/silkė/jūros lydeka 21/18/16/19
Lęšiai/žirniai/pupos/avinžirniai 24/23/23/21

 Kiek baltymų rasime riešutuose ir sėklose?

Anakardžiai 23.3
Bertoletijos 17.0
Graikiniai 18.5
Lazdynų riešutai 15.1
Migdolai 24.2
Žemės riešutai  25.7
Pistacijos 20.5
Aguonų sėklos 21.0
Moliūgų sėklos 35.0
Saulėgrąžų sėklos  25.0
Sezamo sėklos  22.0
Šalavijo sėklos  21.0
Linų sėmenys 23.0

 

 

 

 

TOP naujienos

Bulvių sodinimo atmintinė: šykštus moka du kartus

Bulvės – viena mėgstamiausių žemės ūkio kultūrų Lietuvoje. Artėjantis bulviasodis lietuviams ne naujiena, tačiau tikrai ne visi žino, kad fitosanitarijos reikalavimų turi laikytis ne...

Vyrai atostogoms taupo labiau nei moterys

Kasmetines atostogas užsienyje planuoja daugiau tautiečių vyrų nei moterų. Taip pat vyrai kiek dažniau nei dailiosios lyties atstovės teigia, jog yra susitaupę atostogoms. Tokios...

Kaitra ir komfortas namuose – ne tokie ir nesuderinami dalykai

Atėjus vasarai ir prasidėjus karščiams tenka ugdytis kantrybę. Tikriausiai, daugelis pastebi, jog kaitriomis dienomis gyvenimas gali būti sunkiai pakenčiamas. Karšta ne tik lauke, bet...

Kostas Smoriginas sugrįžta į Juno Gabrieliaus Borkmano vaidmenį

Po pertraukos į repertuarą sugrįžta žiūrovų pamėgtas spektaklis „Junas Gabrielis Borkmanas“ (režisierius Gintaras Varnas). Juno Gabrielio Borkmano vaidmenyje vėl matysime aktorių Kostą Smoriginą. Artimiausias...

Tvarkant namus verta pagalvoti ne tik apie švarą

„Saugūs namai“ – su tokiu šūkiu ir interaktyviais praktiniais užsiėmimais „Litexpo“ lankytojus pasitinka paroda „Eko Logika“. Pagrindinis šių metų parodos išskirtinumas – galimybė ne tik daugiau sužinoti, bet ir praktiškai įsitikinti saugesnių ir aplinkai...

Kulinarinis 2019-ųjų horoskopas: ką valgyti, kad metai būtų sėkmingi

Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Liūtui – gerai keptas bei sotus antrekotas. 2019-ieji Kiaulės metai žada skalsius bei sočius...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS